Bezpieczne zakupy w Internecie

Zakupy w sieci są coraz popularniejsze. E-handel na dobre zadomowił się w naszym kraju. Polacy cenią kupowanie w Internecie za wygodę oraz szybkość realizacji zamówień. Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami w sklepach internetowych nastąpił intensywny rozwój nowoczesnych metod płatności za zakupy online. Chętnie korzystamy z szybkich i komfortowych metod dokonywania opłat za zamówione produkty i usługi. Korzystając z niewątpliwego udogodnienia, jakim są dziś platformy sprzedaży online, powinniśmy mieć na względzie również zasady bezpieczeństwa.

Decydując się na zakupy w sieci, powinniśmy korzystać z ofert wyłącznie sprawdzonych i rzetelnych sklepów internetowych. Zanim przystąpimy do zamawiania, dobrze jest sprawdzić opinie innych klientów na temat danego sklepu. Pomocne mogą okazać się na przykład komentarze na stronie danego serwisu czy skorzystanie z podpowiedzi znajomych. Jednak aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, nawet kupując w sprawdzonych sklepach warto być czujnym.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem zakupów w Internecie jest sposób realizowania transakcji finansowych. Opłacenie zamówienia wiąże się z koniecznością podania swoich danych osobowych. Gdy chcemy zapłacić kartą, będziemy poproszeni także o podanie danych naszej karty płatniczej. Dlatego zwróćmy baczną uwagę na operatorów realizujących płatności na stronie danego e-sklepu. W pełni bezpieczne transakcje oraz wymaganą ochronę danych osobowych i finansowych kupujących zapewnia między innymi firma Dotpay. Firma specjalizuje się w udostępnianiu nowoczesnych metod płatności w Internecie. Korzystanie z usług tego operatora to gwarancja pełnego bezpieczeństwa zakupów.

W obecnych czasach banki umożliwiają klientom skorzystanie z tzw. usługi chargeback. Pozwala ona na otrzymanie zwrotu należności w razie gdyby transakcja nie przebiegła pomyślnie. Pomaga to chronić kupujących przed nierzetelnymi sprzedawcami w sieci. Z chargeback możemy skorzystać na przykład w sytuacji, gdyby po dokonaniu płatności zamówiony towar nie trafił do nas w umówionym terminie. W takim przypadku dzięki obciążeniu zwrotnemu nasze pieniądze trafiają do nas z powrotem z konta nieuczciwego sprzedawcy. Należy jednak zaznaczyć, iż taka usługa jest dostępna wyłącznie dla tych płatności, które zostały zrealizowane za pośrednictwem karty (kredytowej lub debetowej).

Wiele e-sklepów korzysta obecnie z możliwości zintegrowania sklepu z systemem bankowości elektronicznej. Klient, który zdecyduje się skorzystać z takiej metody opłacenia zamówienia, natychmiast po kliknięciu w odpowiednim miejscu (najczęściej na grafice przedstawiającej logo banku) zostaje przekierowany do systemu swojej bankowości elektronicznej. Również w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym, ponieważ nierzadko zdarzają się oszuści podszywający się pod prawdziwych pośredników płatności. Pełne bezpieczeństwo zapewnia korzystanie z certyfikowanych operatorów płatności online. Zdecydowanym liderem jest w tej branży firma Dotpay. Wiarygodność Dotpay potwierdzają uzyskane przez firmę certyfikaty bezpieczeństwa.

Wybierając sklep internetowy, powinniśmy zwrócić uwagę również na kwestię szyfrowania danych. Aby zapewnić sobie stuprocentowe bezpieczeństwo kupujmy wyłącznie w tych sklepach, które posiadają certyfikat SSL. Obecność certyfikatu można bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy w tym celu przyjrzeć się treści wyświetlonej w pasku adresu. Adres witryny powinien rozpoczynać się od prefiksu „https”, a obok powinien znajdować się symbol kłódki.

 

Zobacz również